Kirkeminister Ida Auken igangsatte en bølge af udmeldelser fra Folkekirken med sin besynderlige ministerbils-happy-dance i starten af sommeren. I den anledning har mange benyttet Ateistisk Selskabs Forlad Folkekirken-service, der med få klik udmelder enhver fra Folkekirken og samtidig sparer dem en formue i kirkeskat.
Modstand fra kirkerne
Desværre har nogle, som du også kan se i videoen her, mødt krav om ekstra dokumentation eller andre procedurer i forbindelse med udmeldelse. Det mener vi ikke, at der er lovhjemmel for, og derfor er spørgsmålet nu: Hvem tager fejl – Folkekirken eller Ateistisk Selskab? Det skal selvfølgelig opklares. Vi fluks henvendt os til Kirkeministeriet med følgende spørgsmål:
Henvendelse til kirkeministeriet
Til rette vedkommende
![Screenshot af mail fra kirkekontor. Delvist anonymiseret. Teksten lyder: Tak for din henvendelse. For at udmelde dig, skal du legitimere dig overfor os. Det kan du gøre ved at sende os en mail via sikker henvendelse, hvor du skal bruge MitID. Link: https://sikkerformular.kirkenettet.dk/contact/form?sid=8102 Mvh [anonymiseret] Kirkekontor [anonymiseret]](https://ateist.dk/wp-content/uploads/2026/08/Kirkekontor-1024x415.png)
Har du også oplevet problemer med udmeldelse af folkekirken?
Hvis du har oplevet problemer med udmeldelse af Folkekirken i form af krav om ekstra dokumentation, trusler om højere begravelsesomkostninger og lignende, er du meget velkommen til at orientere Ateistisk Selskab, så rejser vi problematikken med de rette myndigheder og forsøger at give dig en hånd med på vejen.
